16 فایده بامیه برای دیابتی ها

16 فایده بامیه برای دیابتی ها

1- بامیه دارای فیبر فراوانی است.

بامیه، که منبع خوبی از فیبر است، در درمان های مرتبط با رژیم غذایی برای افراد مبتلا به دیابت ضروری است. مطالعات نشان می دهند که مصرف فیبر غذایی باعث تقویت کنترل گلیسمی و بهبود حساسیت به انسولین می شود. همچنین به بهبود فرآیند هضم و کاهش اشتها کمک می کند، زیرا سبب می شود که مدت زمان طولانی تری احساس سیری داشته باشید.

2- شاخص گلوکز پایینی دارد.

به همه ی افراد مبتلا به دیابت توصیه می شود که مواد غذایی دارای شاخص گلوکز پایین را مصرف کنند. بامیه برای شاخص گلوکز امتیاز 20 را دارد و در دسته ی خوراکی های با شاخص گلوکز بسیار پایین است بنابراین استفاده از بامیه به عنوان میان وعده باید اثر مثبتی در افراد مبتلا به دیابت داشته باشد.

3- بامیه دارای اثرات ضد استرس است.

کنترل استرس همواره به بیماران دیابتی توصیه می شود. هنگامی که افراد در معرض استرس زیاد یا بلندمدت قرار می گیرند، سطح قند خون شان به شدت افزایش می یابد. طبق تحقیقات و مطالعات ثابت شده است که عصاره ی دانه بامیه دارای خواص آنتی اکسیدانی و اثرات ضد استرس در جریان خون موش ها است.

4- بامیه کلسترول را پایین می آورد.

بامیه که دارای فیبر فراوانی است و خواص آنتی اکسیدانی هم دارد قطعا به افراد مبتلا به دیابت کمک خواهد کرد زیرا می تواند کلسترول را کاهش دهد. انجمن قلب آمریکا به این نتیجه رسیده است که افراد مبتلا به دیابت معمولا سطح کلسترول بالایی دارند. به این ترتیب، مهم است که بامیه در رژیم غذایی روزانه ی افراد مبتلا به دیابت گنجانده شود.

5- بامیه خستگی را کاهش می دهد.

فعالیت های قلبی عروقی نقش مهمی در جلوگیری از بروز دیابت و درمان آن دارند. هنگامی که در کنار انجام تمرینات منظم، از بامیه نیز در وعده های غذایی خود استفاده می کنید، می توانید سریع تر بهبود پیدا کنید و در نتیجه تمرینات بیشتری انجام دهید. بامیه می تواند سطح خستگی را نیز کاهش دهد.

6- بامیه مشکلات گوارشی را رفع می کند.

بامیه یک منبع عالی از موسیلاژ است، ملینی که با روان کردن پریستالی (حرکات لوله ی گوارش) به سیستم گوارش کمک می کند و به این ترتیب سبب کاهش یبوست می شود. بامیه برای درمان اسهال و طراوت بخشیدن به بدن پس از دفع آب مداوم بسیار مفید است.

7- خطر ابتلا به سرطان روده ی بزرگ (کولون) و رکتوم را کاهش می دهد.

از آنجایی که بامیه توانایی بهبود سلامت سیستم گوارش ما را دارد، سبب می شود که کولون (روده ی بزرگ) و رکتومی تمیزتر و سالم تر نیز داشته باشیم. چنین تاثیری به این معنا است که خطر ابتلا به سرطان روده ی بزرگ و رکتوم نیز کاهش می یابد.

8- از بروز نقص لوله ی عصبی در نوزادان جلوگیری می کند.

بامیه میزان زیادی فولات دارد یعنی هر 100 گرم بامیه حدود 22 درصد از میزان توصیه شده ی روزانه از فولات را به ما ارائه می دهد. مصرف مواد غذایی دارای فولات فراوان در زمان پیش از باردار شدن یا دوران بارداری احتمال بروز نقص لوله ی عصبی را در نوزادان کاهش می دهد.

9- سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

بامیه ویتامین C، خواص آنتی باکتریال و ضدعفونی کننده ی فراوانی دارد، بنابراین می تواند به محافظت از بدن در برابر رادیکال های آزاد که بسیار خطرناک هستند، کمک کند و سیستم ایمنی بدن انسان را برای مبارزه با عوامل مضر تقویت نماید و باعث شود که کمتر سرما بخورید و تب، گلو درد و سرفه را کمتر تجربه کنید.

10- بامیه کم خونی را درمان می کند.

ویتامین A، ویتامین C، آهن و منیزیم موجود در بامیه می توانند برای تولید گلبول های قرمز بیشتر در بدن بسیار مفید باشند. به این ترتیب افراد مبتلا به کم خونی، می توانند از این فایده ی فوق العاده ی بامیه نیز سود ببرند. 

11- کمکتان می کند که پوستی زیبا داشته باشید.

همانطور که گفته شد این گیاه خوراکی غنی از ویتامین A و خواص آنتی اکسیدانی فلاونوئیدها است، مصرف آن بطور منظم باعث بهبود سلامت پوست می شود. این آنتی اکسیدان خون را پاکسازی و جوان سازی می کند و از پدیدارشدن آکنه و بروز سایر بیماری های پوستی جلوگیری می کند.

12- استخوان ها را تقویت می کند.

مقدار مناسب ویتامین K، کلسیم و فولات موجود در بامیه دارای فواید زیادی برای تقویت استخوان ها و قوی و سالم تر کردن آنهاست. چرا که این گیاه خوراکی تراکم استخوان ها را افزایش می دهد. چنین تاثیری به معنی کاهش یافتن خطر ابتلا به پوکی استخوان نیز است.

13- تعداد حملات آسم را کاهش می دهد.

بامیه به کاهش تعداد دفعات حملات آسم نیز کمک می کند. یک مطالعه نشان می دهد که پس از مصرف نصف فنجان بامیه ی پخته که دارای 13 میلی گرم ویتامین C است، خس خس سینه یا نفس نفس زدن که باعث بروز حمله ی آسم در کودکان مبتلا به آسم می شود را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

14- از بیماری های کلیه جلوگیری می کند.

مصرف بامیه به طور منظم می تواند از بروز بیماری های کلیوی جلوگیری کند و علائم آسیب کلیه را کاهش دهد.

15- کمکتان می کند از شوره ی سر دور بمانید.

بامیه می تواند وضعیت پوست کف سرتان را با مرطوب نگه داشتن آن بهبود دهد و در نتیجه شوره را از آن دور نگه دارد.

16- از افزایش وزن جلوگیری می کند.

بامیه یکی از سبزیجاتی است که کمترین کالری را دارد. این گیاه خوراکی حاوی چربی اشباع شده نیست و هر 100 گرم فقط حدود 30 کالری به شما می رساند. علاوه بر این، بامیه همچنین دارای مقدار زیادی از مواد معدنی، ویتامین ها و فیبر غذایی است که برای کنترل کلسترول و کاهش وزن بدن توصیه می شوند.

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.