آشنایی کوتاه با مکمل های دارویی و غذایی

آشنایی کوتاه با مکمل های دارویی و غذایی

مکمل ها به دو دسته مکمل های تغدیه ای و دارویی تقسیم می شوند که مانند هر ترکیب دیگری اگر بی رویه و نابجا مصرف شوند می توانند عوارض کوتاه مدت و یا بلند مدت خفیف و یا کشنده ای داشته باشند.

مکمل های غذایی، فرآورده  هایی هستند که از راه دهان مصرف می شوند (تزریقی نیستند) و حاوی موادی می باشند که بعنوان مکمل در رژیم غذایی افراد استفاده می شوند. امروزه اکثر افراد از مکمل های دارویی و غذایی به صورت روزانه و گاه به گاه استفاده می کنند. این مکمل ها شامل ویتامین ها، مواد معدنی، گیاهی، آمینواسیدها، آنزیم ها و موادی از این قبیل می باشند.

مکمل های غذایی یا رژیمی با این هدف تجویز می شوند که مواد مغذی را که به مقدار کافی در رژیم غذایی معمول افراد یافت نمی شوند، تامین کند. مکمل های ورزشی نیز زیرگروهی از مکمل های غذایی هستند که علاوه بر رژیم غذایی متعادل و با هدف اصلی افزایش عملکرد ورزشی مصرف می شوند بنابراین هدف از تجویز و مصرف مکمل ورزشی در ورزشکاران دریافت مواد مغذی لازم است.

از مکمل ها برای اموری مانند افزایش یا کاهش وزن، عضله سازی حین ورزش، جبران کمبود ویتامین ها، کاهش فشار خون، درمان آرتریت روماتوئید و مواردی دیگر استفاده می شود.

مکمل ها در شکل های مختلفی قابل تهیه هستند. به فرض مثال می توان آنها را به فرم قرص، کپسول، پودر وهمچنین نوشیدنی ها و شکلات انرژی زا یافت. محبوبترین مکمل ها ویتامین D و E، مواد معدنی مانند کلسیم و آهن، گیاهی مانند سیر و مواد خاص مانند گلوکوزامین، پروبیوتیک و روغن ماهی هستند.

 

دسته ها: وبلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.